YZ1300SS Metal Sheet Surface Finishing Deburring Machine with by Ejon Weight KG 4500
Tianjin Ejon Flying Science And Technology Co., Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Place of Origin : Tianjin, China
Brand Name : EJON
Condition : New
Video outgoing-inspection : Provided
Machinery Test Report : Provided
Marketing Type : MULTI-FUNCTIONAL
Warranty of core components : 1 Year
Core Components : PLC, Motor, Roller brushes, sanding belt
Power (kW) : 47
Weight (KG) : 4500
Key Selling Points : Multifunctional
Warranty : 1 Year
Showroom Location : Argentina
Product name : Automatic Metal Sanding Deburring Machine
Usage : Metal Plates Deburring Polishing Sanding Chamfering
Processing thickness : ≤50mm (customizable)
Processing width : ≤1300mm
Sanding belt size : 2200 mm*1310 mm
Fixed form : Roller press+magnetic adsorption+Negative pressure adsorption
feeding speed : 0.5~7.5 m/min
Compressed air pressure : 0.4~0.6 MPa
Overall power : 47 kW
The weight : 4500 kg
Contact Now
FEATURES AT A GLANCE
1. Full automatic operation
2. PLC program control
3. Simple touch-screen operation
4. Best quality, best service
5. Save labor, improve efficiency
Interface operation
Grinding unit
Dust control interface
Electric cabinet 1
Electric cabinet 2
Voltage-pressure display
Sanding belts
Roller brushes
Details Images
Turbine vacuum adsorption technology
Special magnetic attraction system
Customizable imported sanding wire wheel
PRODUCT SPECIFICATIONS
No
Item
Data
1
Applicable material
metal sheet (stainless steel, aluminum, copper)
Dimensions
4100(L)*1700(W)*2300(H)mm
3
Belt size
2200 mm * 1310 mm
4
Conveyor speed
0.5-7.5 m/min
5
Brush roller number
6
Main power
55 kW
7
Fix form
roller press + magnetic adsorption + negative pressure adsorption
Sanding belt speed
≈1100 m/min
9
Weight
4200kg
Application
Equipment Application
Polishing Effect
BEFORE
AFTER
BEFORE
AFTER
Our Advantages
TRADITIONAL METHOD
DEBURRING MACHINE SOLUTION
TRADITIONAL METHOD
DEBURRING MACHINE SOLUTION
The maximum transmission width of the deburring machine is 1300 mm, and multiple workpieces can be placed at the same time for batch uninterrupted processing, and the transmission speed (0.5~7.5 m/min) can be set according to the demand to achieve efficient production.
MAIN CHARACTERISTICS OF EJON YZ1300SS
1. More convenient setting. Integrated function setting+LED touch screen.
4. Clean. Dust and debris can be connected to the dust removal system.
9. More powerful. Two-station drive motors are all 18.5 kW in power.